Spink

Už jste si udělali finanční rezervy? Pokud ano, určitě toho nelitujete, že? Situace se u nás zkomplikovala a běda tomu, kdo se nezajistil a nemá kde brát.

Kdy je ideální vyrazit do zahraničí

Dovolená je období, na které se těší každý z nás. Obvykle se snažíme, abychom ji dostali během letních měsíců, kdy jsou teploty nejpříznivější pro prázdninové radovánky. Avšak abychom si ji skutečně užili, je nutný také správný výběr destinace. Často přemýšlíme, zda zůstat tady v Čechách nebo zda strávit volno někde v zahraničí, ideálně u moře. Avšak ačkoliv nám ona druhá varianta může připadat lákavější, je pravdou, že i ta první má něco do sebe, a mnohdy může být i tím lepším řešením.

 

klasický stanový tábor

 

Prvním problémem, se kterým se můžeme v cizině setkat, je jazyková bariéra. Jistě, například v Chorvatsku, které je oblíbenou destinací Čechů, to až takový problém není. Avšak v jiných zemích můžeme mít problém se domluvit. Pokud navíc používají i jiný typ abecedy než latinku, jako je tomu například v Řecku, je situace ještě horší. Samozřejmě pokud někdo z účastníků umí anglicky či dokonce ovládá místní jazyk, problém je vyřešen. Avšak to často nebývá náš případ.

 

Pak je tu finanční otázka. Není pochyb o tom, že stanování někde na louce u české řeky nás vyjde podstatně levněji. Odpadne také problém s výměnou peněz, kdy můžeme mnohdy mít i značně nevýhodný kurz.

 

západ Slunce nad mořem

 

Na druhou stranu je faktem, že v cizině uvidíme věci, které u nás zkrátka nemáme, jako například moře či skutečně vysoké velehory. Také se seznámíme s jinou kulturou a zvyky, tedy pokud nebudeme po celou dobu zalezlí v letovisku, což prospěje hlavně dětem. Ty budou díky tomu mnohem otevřenější tomu, že existují i jiné způsoby života.

 

Toto vše je dobré si uvědomit hned jakmile začneme dovolenou plánovat. Pak můžeme zvolit takovou, která bude odpovídat našim potřebám. Je totiž nutné mít na paměti, že hlavním cílem by mělo být si odpočinout a nabrat nové síly do dalšího pracovního či školního procesu. A to se nestane, pokud si své volno skutečně neužijeme.