Spink

Už jste si udělali finanční rezervy? Pokud ano, určitě toho nelitujete, že? Situace se u nás zkomplikovala a běda tomu, kdo se nezajistil a nemá kde brát.

Mohou být konspirační teorie nebezpečné?

Jednou z věcí, které nám internet a především sociální sítě ukázaly je to, kolik lidí je ochotno věřit nejrůznějším konspiračním teoriím. Mezi nejoblíbenější patří plochá Země, případně to, že celý svět je ovládán hrstkou lidí.

 

Je pravdou, že tito lidé většinou vyvolávají úsměv. Jen málokdo si totiž uvědomuje nebezpečí, které ve skutečnosti přináší. A je pravdou, že to již stálo život mnoha lidí, především pak dětí. Z jakého důvodu?

 

Člověk, který uvěřil jedné konspirační teorii, je mnohem náchylnější uvěřit i jiné. Většinou totiž nejde o teorii samotnou, nýbrž o pocit, že nám „oni“ lžou a snaží se nás ovládnout, přičemž právě on je ten, kdo celou věc prokoukl a snaží se proti ní hrdinně bojovat. A to může mít velmi nepříjemné důsledky, neboť to také znamená nedůvěru prakticky ke všem vědeckým objevům.

 

ilumináti prý vládnou světu

 

Díky tomu tito lidé mnohdy odmítají lékařskou pomoc či prevenci, ať už pro sebe, nebo, co je horší, pro své děti. Typičtí jsou v tomto anti-vaxeři, kterých se objevilo mnoho především během covidu. Tito věří, že nám vakcinace ve skutečnosti ubližují, neboť způsobují autismus a mnohé další problémy. Studie, potvrzující opak, pak označují za podvržené.

 

K čemu to vede si lze snadno představit, zvláště během pandemie, jakou jsme zde měli během posledních dvou let. Není pochyb o tom, že právě tito lidé jsou částečně zodpovědní za její šíření a přímo odpovědní za mnohé mrtvé.

 

chemtrails jsou mezi konspirátory populární

 

Ovšem nejen během pandemií se tato nebezpečnost ukazuje. Například se opět začínají rozmáhat plané neštovice, které byly díky dříve povinnému očkování v podstatě vymýceny. A to platí i o dalších chorobách. Bohužel, odnáší to nejvíce právě děti. Na druhou stranu však tito lidé věří v různé až magické prostředky. Jedním z nich je užívání látky, která je v podstatě Savem. Tu buď pijí, inhalují či natírají na kůži a věří, že to vyléčí prakticky vše, od rýmy po rakovinu. A co je horší, dávají je i svým dětem a domácím mazlíčkům. Proto je potřeba proti konspiračním teoriím tvrdě bojovat, ať už je to sebetěžší. A prvním krokem by mělo být označení dezinformací za to, co skutečně jsou – lži. Čím více lidí jim totiž uvěří, tím je to pro společnost horší.